اخبار و بلاگ

ایتالیا

تاریخچه عینک آفتابی (۲)

و اما به ایتالیا بازگردیم به شهر ونیز، طلایه‌دار ساخت اولین عینک‌های طبی، تا ببینیم در زمینه عینک‌های آفتابی درس جایگاهی ایستاده بودند.
ایتالیایی‌ها معتقد بود معتقدند که اولین عدسی‌های رنگی، همچون عدسی‌های طبی آغازین در ونیز ساخته‌شده، و زمان آن به آغاز قرن پانزدهم بازمی‌گردد. مدرکی که آن‌ها در این زمینه ارائه می‌دهند، دست‌نوشته ای است متعلق به قرن پانزدهم که در حال حاضر در موزه ” سیویک” در شهر ونیز نگهداری می‌شود. در این دست‌نوشته شایستگی‌های” پائولو بنیتو پرگولیس” و شاگردش” آنجلو برئویرو” که در شهر “مورنو” کوره شیشه پزی داشتند، مورد ستایش قرار گرفته‌است. آن‌ها درواقع سرشناس‌ترین شیشه‌گران دوران رنسانس بودند، و معروفیتش بیشتر به‌خاطر گستره عظیم رنگ‌هایی بود که در آن زمان می‌توانستند تولید کنند. آن‌ها از مخلوط کردن فلزات مختلف در مذاب شیشه، شیشه‌هایی در رنگ‌های مختلف می‌ساختند که در دوره خود واقعاً بی‌نظیر بوده‌است. البته نکته‌ای که در این‌جا مهم است، این است که در هیچ کجای این ستایش نامه ذکر نشده که از این شیشه‌های رنگی در ساخت عدسی عینک استفاده می‌شده‌است.

از طرف دیگر ” جورج باتریش” در کتاب مربوط به چشم‌پزشکی که در سال هزار و پونصد و هشتاد و سه نگاشته، در هیچ‌جا به عینک‌هایی با عدسی‌های رنگی اشاره نمی‌کند، درحالی‌که او در همین کتاب توصیه می‌کند برای حفاظت از چشم‌ها در برابر نور خورشید از آفتاب‌گیر هایی استفاده می کند، از جنس ابریشم مشکی، آبی و یا سبز و آن را تا روی پیشانی پایین بکشید تا از چشم‌هایتان در برابر نور خورشید محافظت کند.

بنابراین، این ادعای ایتالیایی‌ها مبنی‌بر اختراع عدسی رنگی در قرن پانزدهم در ایتالیا چندان مستدل نیست.

و اما اولین مدرک مستند از عدسی‌های رنگی را می‌توان در کتاب معروف “داکادی والدس” که به این نایک به‌سال ۱۶۲۳ نگاشته، یافت. او در یکی از دیالوگ‌های این کتاب از زبان یک عینک‌ساز صحبت کرده و صریحاً به عدسی‌های آبی، سبز، قرمز و زرد کم‌رنگ و پررنگ اشاره می‌کند. عینک‌ساز داستان او، استفاده از عدسی‌های سبزرنگ و آبی‌رنگ را برای محافظت از چشم به مشتریانش توصیه می‌کند، درحالی‌که عدسی‌های قرمز و زرد را نامناسب می‌خواند.

ازاین‌پس گهگاه در گوشه و کنار مدارکی دال بر حضور و استفاده از عینک‌هایی با عدسی‌های رنگی به دست آورده‌ایم به‌عنوان مثال “ساموئل پیئرز” در خاطراتش به‌سال ۱۶۶۷ از قرمزی و سوزش چشمانش در مقابل نور شکوه می‌کند و سپس در فصل بعدی کتابش مستقیماً به عینک چرمی با عدسی‌های سبز رنگی که خریده اشاره می‌کند و اذعان می‌دارد که با این عینک نه‌تنها ناراحتی چشمانش برطرف شده، بلکه از دیدن مناظر اطراف با این عینک لذت وافر می‌برند.

یکی دیگر از اسناد مکتوب که مستقیماً به عدسی‌های رنگی اشاره می‌کند متعلق به “ریچارد پیرسون” می‌باشد. او در سال ۱۶۷۲ نوشته‌است که شیشه‌های آبی‌رنگ بهتر از شیشه‌های سبز رنگ است، ولی او هیچ دلیلی برای اثبات این ادعای خود ارائه نداده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.