اخبار و بلاگ

tashkhis-eynak

تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی

۱. برچسب و لوگوی برند عینک آفتابی را بررسی کنید

لوگوهای اصل معمولا روی شیشه، دسته یا داخل آن بخش از دسته عینک که روی گوش قرار می‌گیرد حک می‌شوند. حروف، سایز و رنگ‌های استفاده‌شده برای لوگوی برند معمولا یکسان است. اگر در نوشته‌های لوگو، غلط املایی دیدید یا در خود لوگو تغییراتی احساس کردید، با یک عینک آفتابی تقلبی سروکار دارید. مثلا ممکن است به جای نوشتن «Gucci» -برند گوچی- به اشتباه «Guci» نوشته باشند. با دیدن این مشکلات مطمئن باشید که عینک آفتابی مذکور اصل نیست.

گاهی اوقات هم حروف اول برند عینک روی شیشه‌های آنها نوشته می‌شود. برای بررسی حروف می‌توانید با ناخن‌تان به روی آن بکشید و اگر حروف پاک شدند، عینک تقلبی است.

روی دسته برخی از عینک‌ها هم لوگو از جنس فلز دارند که معمولا روی دسته چپ عینک قرار داده می‌شود.

پیش از تهیه عینک آفتابی از هر نوع برندی، ابتدا به سایت تولیدکننده عینک آفتابی مدنظرتان بروید و تمام مشخصات لوگو و علایم آنها را به خاطر بسپارید. مثلا عینک‌های اوکلی، حرف «O» را روی قاب عینک و برند عینک‌های ری-بن با حروف «RB» روی یکی از شیشه‌ها به وضوح حک می‌شود و این حروف روی شیشه دیگر عینک ری‌-بن با رنگ سفید مشخص است. گاهی‌ اوقات هم کل واژه «Ray Ban» روی شیشه عینک درج می‌شود.
۲. شماره مدل عینک آفتابی را ببینید

شماره هر مدل از برند‌های عینک‌های آفتابی دنیا یکسان است و فرقی نمی‌کند عینک مورد نظرتان را از کجا تهیه کنید. باز هم با مراجعه به سایت تولیدکننده عینک آفتابی برندی که می‌خواهید، شماره آن مدل را بیابید و یادداشت کنید. سپس این شماره را با شماره موجود روی عینک آفتابی بررسی کنید. اگر شماره آن با شماره موجود در فهرست شماره‌های شرکت تولیدکننده همخوانی نداشت، پس آن عینک تقلبی است. شماره مدل عینک معمولا روی دسته عینک نوشته می‌شود.

تشخیص عینک آفتابی

۳. جعبه عینک آفتابی را چک کنید

روی جعبه عینک هم باید لوگو یا نام سازنده عینک درج شده باشد. همچنین روی جعبه عینک می‌توانید اطلاعات تولید‌کننده یا بارکد (شماره سریال) عینک را مشاهده کنید. این جزئیات از سازنده عینک که روی جعبه قرار می‌گیرد را می‌‌شود با بروشور همراه و قاب عینک تطبیق دهید. در واقع این اطلاعات روی دسته عینک و بروشور محصول هم وجود دارد.

بنابراین مراقب باشید که برند عینک روی جعبه آن هم حک شده باشد و جعبه دست‌نخورده باشد و لبه‌های آن صاف و تمیز باشد. درضمن هیچ خراشی روی جعبه مشاهده نشود.

تشخیص عینک آفتابی اصل

۴. جاعینکی باکیفیت مهم است

پیش از انتخاب عینکی که دوست دارید، بهتر است سری به سایت تولید‌کننده آن عینک بزنید تا بدانید جاعینکی‌ عینک دلخواه‌تان چه شکلی است. برخی از عینک‌ها مانند عینک آفتابی اوکلی (Oakley) اصل دارای جا عینکی باکیفیت عالی با کیسه‌ای نرم است که معمولا لوگوی شرکت روی آنها حک شده است. تمام جاعینکی‌ها اصل، مجهز به پارچه‌های تمیزکننده شیشه عینک هستند که روی آنها نام برند نوشته شده است.

۵. عدسی (لنز) عینک را امتحان کنید

عدسی‌های عینک‌های آفتابی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. هر برند از عینک‌ها، معمولا از عدسی‌های خاصی استفاده می‌کنند. مثلا عدسی عینک‌های برند ری‌بن (Ray-Ban) از شیشه تولید می‌شوند. در واقع عینک‌های آفتابی بیشتر از دو جنس شیشه‌ای یا پلی‌کربنات تولید می‌شوند.

هروقت با عینک هایی روبرو شدید که عدسی های آنها شیشه ای است ، با دقت و با آرامی روی عدسی عینک با انگشتتان ضربه بزنید تا معلوم شود آنها واقعا از شیشه ساخته شده اند یا پلی کربنات.

۶. کیفیت قاب عینک آفتابی مهم است

یکی از عالی‌ترین روش شناخت عینک آفتابی تقلبی از اصل، بررسی قاب‌ عینک و وزن آنهاست. مثلا، عینک‌ تقلبی ری‌بن (Ray-Ban) از نوع واقعی و اصل آن سبک‌تر است. از طرفی دیگر، عینک‌هایی که از جنس استیل ضد زنگ تقلبی هستند، از نوع اصل آن سنگین‌ترند. عینک‌های اصل از مواد باکیفیت تولید می‌شوند و وقتی آنها را استفاده می‌کنید، هرگز احساس خستگی نمی‌کنید. روی قاب عینک‌ها هیچ‌گونه خراش یا نقصی نباید مشاهده کنید. همچنین قاب‌های عینک را از بالا نگاه کنید تا مطمئن شوید که متقارن هستند

۷. لولاهای عینک محکم و باکیفیت باشند

دسته عینک‌های آفتابی اصل به‌راحتی باز و بسته می‌شوند. به عبارت دیگر لولای آنها خیلی سفت و البته خیلی نرم و شل هم نیست. لولاهای عینک باید محکم و باکیفیت باشند. عینک‌هایی که لولای آنها سفت یا شل است و موقع باز و بسته کردن آنها حس خوبی ندارید، ممکن است عینک اصل نباشند.

۸. کلمات درج شده روی عینک را بخوانید

کلماتی مانند High Quality «بسیار باکیفیت»، Inspired by «الهام گرفته از»، Cosmetic «آرایشی و تزئینی» و Replica«کپی»  نشان می‌دهند که عینک اصل نیست.

همچنین عینک‌های آفتابی تقلبی نمی‌توانند چشم‌هایتان را از نور ماوراء بنفش محافظت کنند و وقتی آنها را به روی چشم می‌گذارید، ممکن است نور اطراف را پراکنده کنند و دید خوبی نداشته باشید.

۹. به محل و کشور تولید عینک آفتابی توجه کنید

هنگام انتخاب عینک آفتابی مورد علاقه‌تان بهتر است به محل و کشور تولید عینک هم توجه کنید. احتمال تقلبی بودن محصولاتی که معمولا از کشورهای «خاور دور» به نقاط دیگر جهان می‌روند زیاد است. می‌توان گفت که قلب و روح محصولات تقلبی در این منطقه از جهان است. بنابراین اگر عینک آفتابی دلخواه‌تان ساخت یکی از این کشورها بود، در انتخاب آن بیشتر دقت کنید. در ضمن محصولاتی که گارانتی دارند، مطمئن‌تر هستند.

۱۰. به کیفیت و مهارت در ساخت عینک آفتابی دقت کنید

سازندگان برتر عینک‌های آفتابی به دلیل ساخت عینک‌های باکیفیت به خودشان می‌بالند و قیمت این عینک‌ها بر اساس همین موضوع تعیین می‌شود. بنابراین اگر عینکی دیدید که شیشه یا قاب و دسته محکم و بادوامی نداشت، شک نکنید که آن تقلبی است. در ضمن عینک‌های اصل با وجود اینکه بسیار محکم و باکیفیت هستند، احساس سنگینی به شما نمی‌دهند. این عینک‌ها روی بینی‌تان سنگینی نمی‌کنند و جا نمی‌اندازند.

<

۱۱. قیمت مهم است

برچسب قیمت هم یکی از بهترین روش‌های تشخیص عینک اصل از تقلبی است. معمولا محصولات کپی‌شده تخفیف‌های بالایی دارند و با قیمت بسیار پایینی فروخته می‌شوند. اگر دیدید قیمت عینکی از برندی خاص، بیش از حد پایین است به اصل بودن آن شک کنید. البته گاهی اوقات هم عکس این قضیه پیش می‌آید و عینک آفتابی تقلبی که به نظر اصل می‌آید را با قیمت گزافی می‌فروشند. بنابراین موقع تشخیص عینک اصل از تقلبی فقط بر اساس قیمت تصمیم‌گیری نکنید.

2 دیدگاه در “تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی

  1. محمود گفت:

    بسیار عالی ممنون از مطلب مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.