اخبار و بلاگ

لنز مونوویژن چیست؟

لنز مونوویژن چیست؟ | تاثر لنز مونوویژن در اصلاح پیرچشمی

“مونو” به معنای مجرد یا تک است. بنابراین، ممکن است فکر کنید که لنزهای مونوویژن تنها یک مشکل بینایی مانند نزدیک‌بینی یا دوربین را اصلاح می‌کنند. اما در واقع لنزهای مونوویژن یک جفت لنز هستند که هر کدام نسخه‌های متفاوتی دارند. در ادامه این مقاله از فروشگاه عینک انصار به شما خواهیم گفت که لنز مونوویژن چیست؟ و همچنین صحت تاثیر لنز مونوویژن در اصلاح پیرچشمی را بررسی خواهیم کرد.

لنز مونوویژن چیست؟

برخلاف اسمشان که با کلمه مونو، یعنی تکی تلفظ می‌شود؛ این لنزها می‌توانند همزمان ۲ کاربرد داشته باشند. به این صورت که یکی از لنزها برای اصلاح دوربینی و لنز دیگر برای اصلاح نزدیک‌بینی است. به تعبیری دیگر شما یک لنز تماسی را در چشم غالب خود می‌گذارید تا دوردست را ببینید و یک لنز تماسی را در چشم غیر غالب خود برای دیدن از نزدیک.

اصلاح پیرچشمی با لنز مونوویژن چیست؟

پیرچشمی یکی از رایج‌ترین مشکلات بینایی است که بعد از ۴۰ سالگی سر و کله‌اش در هر آدمی پیدا می‌شود؛ بعضی‌ها زودتر و بعضی‌ها کمی دیرتر. اما در ادامه پاسخ به سوال لنز مونوویژن چیست؟، شاید این مسئله هم برایتان سوال باشد که لنز مونوویژن چطور می‌تواند به اصلاح پیرچشمی کمک کند. پاسخ اینجاست:

همانطور که در مقاله بهترین لنز چشم برای پیرچشمی چیست؟ هم گفته شد؛ پیرچشمی را با نام دوربینی به دلیل افزایش سن نیز می‌شناسند. حالا تصور کنید که فردی بعد از ۴۰ سالگی هم مشکل دوربینی یا پیرچشمی و هم نزدیک‌بینی داشته باشد.

لنزهای مونوویژن مخصوصا برای این افراد طراحی شده است. این لنز به صورت یک جفت عرضه می‌شود. یکی از جفت‌ها، نسخه مناسب اصلاح دوربینی و دیگری نسخه مناسب اصلاح نزدیک‌بینی دارد. حال فردی که دچار پیرچشمی است می‌تواند با استفاده از این لنز، هم دور را به خوبی ببیند و هم نزدیک را.

نکات قبل از خرید لنز مونوویژن چیست؟

حالا که جواب سوال “لنز مونوویژن چیست” را گرفتید؛ در ادامه ۵ تا از مهم‌ترین نکات این لنز آورده شده است. شما بعد از خواندن این مقاله به صورت کامل راهنمایی خواهید شد که لنز مونوویژن بخرید یا خیر؟

 1. لنز مونوویژن برای افراد مبتلا به پیرچشمی

اگر بیش از ۴۰ سال، سن دارید و متوجه شده‌اید که نمی‌توانید چیزها را مانند گذشته از نزدیک ببینید، لنزهای تماسی مونوویژن را در نظر بگیرید.

تاری دید پس از ۴۰ سالگی اغلب به این معنی است که پیرچشمی دارید، وضعیتی که به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می‌افتد. لنزهای داخل چشم شما ضخیم می شوند و انعطاف پذیری کمتری پیدا می کنند و تمرکز چشمان شما بر روی اجسام نزدیک دشوارتر می‌شود. لنزهای تماسی مونوویژن می‌توانند دید واضحی را که می‌خواهید به شما ارائه دهند، به‌ویژه اگر دوربینی نیز دارید.

افراد مبتلا به پیرچشمی و دوربینی در تغییر تمرکز بین دور و نزدیک مشکل دارند. به همین دلیل است که دو نسخه متفاوت در یک جفت کنتاکت monovision می‌تواند کمک کننده باشد. این لنزها به افرادی که پیرچشمی دارند این امکان را می‌دهد که از نزدیک و دور بهتر ببینند. آن‌ها این کار را بدون خواننده، دو کانونی یا لنزهای پیشرونده انجام می‌دهند.

 1. شما نمی‌توانید خود تشخیص دهید

لنزهای تماسی مونوویژن مانند عینک خواندن نیستند که بتوانید از قفسه بخرید. در حالی که شما عینک طبی را می‌توانید با یک تست بینایی سنجی آنلاین در اینترنت تشخیص دهید و از هر عینک فروشی بخرید، اما اگر می‌خواهید لنز مونوویژن بخرید، باید به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

چشم پزشک مطمئن خواهد شد که نسخه لنز تماسی مونوویژن بهترین راه حل برای شما است. اگر چنین باشد، لنز تماسی مناسب برای هر چشم را تجویز می‌کند. او همچنین مطمئن می‌شود که نسخه‌های صحیح لنزهای تماسی مونوویژن خود را با تغییر بینایی شما تجویز می‌کند.

اگر می‌خواهید تمام خاصیت‌های لنز مونوویژن را که در بالا و قسمت “لنز مونوویژن چیست” گفتیم، داشته باشید؛ حتما به قبل از خرید لنز مونوویژن به چشم پزشک مراجعه کنید.

 1. عوارض جانبی لنز مونوویژن چیست؟

هنگامی که لنز مونوویژن خود را دریافت کردید، ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد تا به آن عادت کنید. ممکن است برخی از عوارض جانبی لنز مونوویژن را تجربه کنید، مانند مواردی که در دوردست‌ها تار به نظر می‌رسند. مغز شما به تمرکز متفاوت هر چشم عادت می‌کند و هر چه مدت طولانی‌تر از لنزهای مونوویژن استفاده کنید، بینایی شما بهتر می‌شود.

 1. لنزهای تماسی مونوویژن می‌توانند برای شما مناسب باشند

اگر بعد از خواندن جواب لنز مونوویژن چیست هنوز قانع نشدید این لنز را بخرید؛ دلایل زیر را در نظر بگیرید که ممکن است بخواهید لنزهای مونوویژن را امتحان کنید:

 • لنزهای تماسی استاندارد تک دید عموماً برای لنزهای مونوویژن استفاده می‌شوند. اما بیشتر لنزهای تماسی موجود در بازار را می‌توان به صورت لنز مونوویژن ساخت.
 • لنزهای استاندارد تک بینایی ارزان تر از لنزهای چند کانونی هستند (گزینه دیگری برای افراد مبتلا به پیرچشمی).
 • حتی لنزهای تماسی یکبار مصرف نیز می‌توانند مونوویژن باشند.
 • لنزهای تماسی مونوویژن برای افرادی که خشکی چشم یا ناراحتی در استفاده از لنزهای چند کانونی را تجربه می‌کنند، می‌تواند مفید باشد.
 • لنز مونوویژن می‌تواند راه حلی مقرون به صرفه و موثر برای افرادی باشد که از لنزهای تماسی برای اصلاح آستیگماتیسم (تاری دید در تمام فواصل) استفاده می‌کنند.
 • حتی اگر از لنزهای تماسی مونوویژن استفاده می‌کنید، چشمان شما همچنان می‌توانند مانند دید طبیعی دوچشمی با هم کار کنند.
 1. لنز مونوویژن، برای همه نیست

لنزهای تماسی مونوویژن دارای معایبی هم هستند که باید در نظر گرفته شوند، از جمله:

 • لنزهای مونوویژن دید “کامل” را ارائه نمی‌دهند. شما می‌توانید دید خوب و کاربردی هم در نزدیکی و هم از دور داشته باشید. اما ممکن است مجبور شوید کمی از وضوح چشم پوشی کنید.
 • لنزهای تماسی مونوویژن ممکن است باعث ایجاد تابش خیره کننده یا هاله در شب شوند.
 • احتمالاً درک عمق شما کاهش می یابد.
 • اگر قبلاً از عینک استفاده نکرده‌اید، ممکن است سازگاری با لنزهای مونوویژن برای شما سخت‌تر از افرادی باشد که عینک می‌زنند یا بوده‌اند.
 • با افزایش سن و نیاز به نسخه قوی‌تر، سازگاری با مخاطبین مونوویژن دشوارتر است.

در آخر

ما در این مقاله از فروشگاه عینک انصار درباره موضوع لنز مونوویژن چیست صحبت کردیم. همچنین به صورت کامل این محصول را بررسی کردیم و لیستی کامل از مزایا و معایب آن آوردیم تا کمکی برای شما در خرید یا عدم خرید این مدل لنز باشند. در آخر هم ادعای اصلاح پیرچشمی توسط این لنز چشم را ثابت کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.