اخبار و بلاگ

چشم ها مراقبت می خواهند

دو تصور غلط در مورد معاینه چشم وجود دارد . یکی این است که اگر خوب می بینید ، نیازی به معاینه چشم ندارید و دیگری اینکه «تست بینایی» که حدت بینایی را با استفاده از تابلو های مخصوص اندازه گیری می کند (مشابه تست های بینایی که در هنگام اخذ گواهینامه رانندگی انجام می شود ) همان معاینه چشمی است با اسمی دیگر.

اما باید توجه داشت که چشم پزشک در واقع علاوه بر تست بینایی، چشم شما را از نظر بیماری های دیگری نیز که ممکن است علائم زودرس نداشته باشند ولی نیاز به درمان زودرس دارند ، معاینه می کند .

بنابراین معاینه کامل چشمی بسیار بیشتر از یک تست بینایی است.

چه کسانی باید مورد معاینه چشمی قرار گیرند ؟:

صرف نظر از سن و سلامت جسمانی، هر شخصی باید به صورت د وره ای و منظم مورد معاینه چشمی قرار گیرد .

در بزرگسالان معاینه چشمی از جهت درست بودن شماره عینک و تشخیص زودرس بیماری ها اهمیت د ارد . در کودکان، معاینه چشمی نقش بسیار مهمی در تکامل بینایی کودک دارد . از آنجایی که بینایی نقش مهمی در فرایند یادگیری کودکان دارد ، اهمیت معاینات دوره ای در کودکان دو چندان است. مشکل بینایی کودک گاهی خود را به صورت افت تحصیلی و مشکل در انجام تکالیف مد رسه نشان می دهد . در بسیاری موارد ، کودکان به این دلیل که نمی د انند دید «طبیعی» چگونه باید باشد ، شکایتی از دید خود ندارند .

اگر کودک شما از نظر درسی در مدرسه مشکل دارد و یا در خواندن و یادگیری دچار مشکل است ، بهتر است جهت اطمینان از عدم مشکلات چشمی معاینه شود .

در معاینه چشم چه مشکلاتی مورد توجه قرار می گیرد ؟:

مشکلاتی که چشم پزشک در معاینه چشمی بدانها توجه می نماید عبارتند از:
۱عیوب انکساری: شامل دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم، …

۱-تنبلی چشم (آمبلیوپی):

این مشکل در موارد استرابیسم و یا اختلاف زیاد بینایی دو چشم رخ می دهد . در این وضعیت ، مغز تصویر گرفته شده از چشم مشکلدار را ، ارسال نمی کند .

آمبلیوپی در صورت عدم درمان ممکن است باعث اختلال در تکامل بینایی شده و اختلال دائمی بینایی را به همراه د اشته باشد .

این اختلال معمولاً با بستن چشم بدون مشکل برای مدتی مشخص درمان می شود .

۲- استرابیسم (انحراف چشم:

چشم پزشک چشم بیمار را از نظر هماهنگی حرکتی و وضعیت قرار گیری نسبت به یکد یگر بررسی می کند . استرابیسم می تواند سبب اختلال د ر د رک عمق و آمبلیوپی شود .


۳-بیماری های چشمی:


بسیاری از بیماری های چشمی نظیر گلوکوم و مشکلات ناشی از د یابت د ر مراحل اولیه علائم واضحی ند ارند .
چشم پزشک د ر معاینه چشمی به این بیماری ها توجه کرده و د ر صورت برخورد با این علائم درمان های اولیه را آغاز می کند . د ر بسیاری موارد تشخیص و د رمان زود رس بیماری ها سبب کاهش عوارض و از د ست د اد ن د ائمی د ید می شود .


۴-بیماری های د یگر:


معاینه عروق ته چشم، پرده شبکیه و دیگر قسمت های چشم می تواند ابتلای بیمار به بیماری های غیر چشمی نظیر فشار خون، د یابت، چربی بالا و بعضی بیماری های دیگر را نشان د هد .

  معاینه چشمی به چه فواصلی باید انجام شود؟ چشم پزشکان توصیه می کنند که هر فردی بسته به داشتن ریسک فاکتور و سلامت جسمانی هر ۱ تا ۳ سال یک بار معاینه کامل چشمی شود .
▪ کودکان:
این زمان در کودکان متفاوت است. تخمین زده شده که از هر ۲۰ کودک پیش دبستانی و هر ۴ کودک دبستانی ۱ کودک مشکل چشمی دارد که د ر صورت عدم درمان می تواند سبب کاهش دائمی بینایی شود .
کودکانی که علائمی نداشته و ریسک پایینی دارند ، باید در ۶ ماهگی، ۳ سالگی و قبل از ورود به مدرسه معاینه کامل چشمی شوند .
این کودکان پس از آن باید هر ۲ سال مورد معاینه قرار گیرند .

اما کودکان د ارای ریسک فاکتور مشکلات بینایی، نیاز به معاینات بیشتری دارند . بعضی از این ریسک فاکتورها عبارتند از:
– تولد زودرس
– تاخیر در تکامل
– انحراف چشم

سابقه خانوادگی بیماری چشمی

-سابقه صدمات چشم

کودکانی که از عینک یا کنتاکت لنز استفاد ه می کنند ، اغلب نیاز به معاینات سالانه دارند تا در صورت تغییر در شماره چشم، عینک آنها اصلاح شود .

بزرگسالان:

بزرگسالان باید تا سن ۴۰ سالگی هر ۲ تا ۳ سال تحت معاینه کامل چشمی قرار گیرند . در بیمارانی که به بیماری هایی نظیر دیابت و فشار خون مبتلا هستند ، معاینات بیشتری توصیه می شود . زیرا این بیماری ها تاثیر سویی بر بینایی د ارند.

در افراد بالای ۴۰ سال، بهتر است معاینه چشمی هر ۱ تا ۲ سال صورت گیرد . زیرا بعضی بیماری ها نظیر پیر چشمی، کاتاراکت و د ژنراسیون ماکولا با افزایش سن اتفاق می افتند .

از آنجا که ریسک بیماری های چشم با افزایش سن بالا می رود ، افراد بالای ۶۰ سال باید هر سال معاینه شوند.

1 دیدگاه در “چشم ها مراقبت می خواهند

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.