اخبار و بلاگ

۵ نکته برای سلامتی چشم

بیشتر مردم نسبت به سلامتی چشم بی توجه هستند. عینک آفتابی تا حد زیادی از آسیب به چشم جلوگیری می کند. کوری و آسیب های چشمی مساله ای ساده نیست. در ایالات متحده آمریکا، ۳۰۰۰۰۰ فرد کور هستند و ۱/۱ میلیون فرد هم از خرابی ها و آسیب های چشمی در رنج و عذابند.

حال اگر همه جهان را در نظر بگیرید، مطمئناً به عددی بسیار بزرگ تر خواهید رسید تقریباً ۲۵ میلیون کور و ۸۳ میلیون دچار ناراحتی ها و بیماری های چشمی هستند. می خواهیم ۵ نکته در مورد سلامتی چشم به شما یادآور شویم تا همه دیدی بهتر داشته باشیم.

از بیماری های چشمی مطلع باشید و مداوم برای تست پزشکی نزد پزشک بروید بیشتر مشکلات بینایی از بیماری های چشم مثل پیری چشم ، آب آوذدن چشم بیماری های دیابت شبکیه و آب مروارید ناشی می شود.

در پیری چشم، سفت و سخت شدن رگ های چشم از ورود اکسیژن و مواد غذایی جلوگیری کرده و باعث می شود که به شبکیه چشم آسیب برسد.بیماری های دیابت شبکیه یکی از عوارض مزمن بیماری دیابت است. در این بیماری رگ های خونی شبکیه چشم مسدود شده و صدمه می بینند. تقریباً نیمی از افراد دیابتی به این بیماری چشمی مبتلا می شوند. آب مروارید از تیره و تار شدن عدسی چشم ناشی می شود که معمولاً به دید کم می انجامد.

چون تشخیص زودهنگام می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد، توصیه می کنیم که مداوماً برای آزمایشات چشم به دکتر مراجعه کنید. افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که مبتلا به دیابت هستند بیشتر در معرض خطر هستند و بهتر است که سالانه حتماً آزمایش چشم بدهند. پزشک چشم می تواند قبل از اینکه شما علائم بیماری را در خود مشاهده کنید، بیماری شما را تشخیص داده و به شما برای درمان آن کمک کند.

از عینک آفتابی استفاده کنید

استفاده از کرم های ضد آفتاب برای پوستمان بسیار خوب است, بیشتر افراد فراموش می کنند که چشمانشان نیز به محافظت در برابر آفتاب نیاز دارد. سلامتی چشم در مواقع زیادی به چشم آسیب می زند، نیازی نیست که حتماً مستقیم به خورشید نگاه کنید تا چشمانتان آسیب ببیند. اشعات uv می تواند از روی برف، شن، سنگفرش و آب منعکس شود.

احتمال ابتلا به پیری چشم و آب مروارید را افزایش می دهد و همچنین به آفتاب سوختگی قرنیه چشم نیز می انجامد که باعث کوری موقت می شود. عادت کنید که همیشه در بیرون از ساختمان از عینک آفتابی استفاده کنید اما فکر نکنید اگر عینک آفتابی شما خیلی تیره است مقاومت بیشتری در برابر آفتاب دارد. قبل از خرید عینک آفتابی اطمینان حاصل کنید که صددرصد در برابر اشعات uv محافظ است.

از خستگی چشم جلوگیری کنید

نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر باعث خستگی چشم می شود که باعث صدمه زدن به چشم است. تاثیرات کوتاه مدت خستگی چشم غیر قابل انکار است: درد چشم، آب ریزش چشم.

از عینک های محافظ استفاده کنید

علاوه بر بیماری ها، صدمات چشمی هم یکی دیگر از مهمترین عوامل کوری و آسیب های چشمی است. در واقع، بیش از یک میلیون نفر هر ساله از صدمات چشمی در کشور آمریکا رنج می برند. متاسفانه ۹۰ درصد این آسیب ها قابل پیشگیری بوده است اگر از عینک ها محافظ استفاده می کردند. در موارد زیر از عینک محافظ استفاده کنید: هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی در خانه چون بیشتر آنها قدرت خورندگی داشته و سطح چشم را صدمه می زنند.

در کارگاه هایی که معمولاً با گرد و خاک سر و کار دارد. مواقع استفاده از دستگاه چمن زن چون اینگونه دستگاه ها ممکن است یک دفعه سنگ یا چنین چیزهایی را هوا کند.

هنگام کار کردن روی ماشین. هنگام ورزش به خصوص ورزش هایی که با توپ های کوچک و تند و تیز انجام می گیرد.

ورزش کنید، غذای مناسب بخورید و از گیاهانی که برای چشم مفید است استفاده کنید

خوردن هویج زیاد دید شما را بهتر نمی کند ولی گرفتن ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای چشمتان بسیار خوب است. سعی کنید که از یک رژیم غذایی متعادل شامل انواع ویتامین های a، e و c و همچنین روی، مس، سلنیوم و آنتی اکسیدان استفاده کنید.
ورزش کردن هم می تواند با پایین آوردن فشار خون (که باعث پایین آمدن فشار خون در رگ های چشم نیز می شود) علی الخصوص در افراد مبتلا به دیابت و افرادی که چشمشان آب آورده است ، کمک کند. همچنین سعی کنید از گیاهانی که برای چشم و بینایی مفید هستند مثل زغال اخته، زآکسانتین و لیکوپن استفاده کنید.

زغال اخته به محافظت از شبکه های چشم کمک می کند ، و بنابراین از آوردن آب چشم و آب مروارید جلوگیری می کند. همچنین باعث بهتر شدن دید چشم در شب می شود. زآکسانتین که در مواد رنگی گیاهان یافت می شود از چشم در برابر اشعات uv محافظت می کند. لیکوپن هم در گوجه فرنگی و میوه های قرمز یافت می شود و یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.